Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

Guma do żucia

 

"Zbyt długie i częste żucie gumy może nienaturalnie obciążać staw skroniowo-żuchwowy" – przestrzega lek. stom. Iwona Gnach - Olejniczak z kliniki stomatologicznej Unident Union Dental Spa. "Dodatkowo dojść może do przerostu mięśni żwaczy, a u osób przyzwyczajonych do żucia gumy z jednej strony szczęki – do asymetrii twarzy.Guma do żucia to słodycz zarówno ogólnodostępny jak i jeden z najstarszych. Choć jej historia powstania sięga dawnych, dawnych lat, popularna i lubiana jest do dziś. Jak każdy produkt żywieniowy ma zarówno zalety jak i wady, których w życiu codziennym często nie dostrzegamy. Może przyczynić się do rzucenia nałogów, ale także być przyczyną choroby. O tym wszystkim przeczytacie

w tym artykule.Powstanie gumy do żucia
Wynaleźli ją najprawdopodobniej Indianie zamieszkujący tereny Ameryki środkowej. Nie żuli oni taką gumę, jaką my dzisiaj, lecz żywicę z pewnego gatunku drzewa.
Żuli ją, aby mieć świeży oddech i czyste żeby. Na początku była ona bezsmakowa i bezzapachowa. Później powstała także guma smakowa – farmaceuta dodał do niej syrop na kaszel. Gumę żuli zarówno dzieci jak i dorośli i tak jest do dziś.

Zalety gumy do żucia:
- Jest tania ogólnodostępna
- W szybki sposób możemy sobie odświeżyć oddech
- Może pomóc nam w rzuceniu palenia
- Wspomaga odchudzanie
- Oczyszcza jamę ustną
- Pomaga nam się zrelaksować
- Pomaga w dotlenianiu mózgu, co jest ważne np. przy nauce.
- Żucie gumy poprawia pamięć

Wady gumy do żucia:
- Guma może uzależniać
- Spożywanie w nadmiernych ilościach może prowadzić do przeczyszczenia.
- Może prowadzić do chorób
- Mogą rozszczelniać plomby
- Przy długim żuciu gumy mogą się w niej produkować bakterię
Rodzaje gum do żucia
Na rynku gumy do żucia pojawiają się w coraz to różniejszych 'odsłonach'. Dziś możemy kupić gumy do żucia:
- w paskach
- drażetki
- są także jako 'kulki'Ile można żuć gumę do żucia?
Powinno się ją żuć nie więcej niż 20 minut, gdyż wytwarzają się w niej bakterię.

Czy to prawda, że guma oczyszcza zęby?
Tak, to prawda. Zaleca się żucie gumy po każdym posiłku, gdyż oczyszcza ona z resztek jedzenia.

Czy to prawda, że guma do żucia pomaga w rzuceniu palenia? Dlaczego?
Tak, to również prawda. Dzieje się tak, gdyż zawiera ona w sobie odrobinę nikotyny.

Czy guma do żucia może powodować choroby?
Może. Ciągłe żucie gumy do żucia może spowodować nawet bruksizm, czyli zgrzytanie zębów. Wbrew pozorom jest to niebezpieczna choroba, gdyż może nieść ze sobą różne komplikacje, a jej leczenie jest ciężkie. Poza tym ciągłe żucie gumy może przeciążyć staw skroniowo- żuchwowy.

Czy to prawda, że w gumie do żucia jest aspartam, który jest trucizną?
Tak, do dumy do żucia dodawany jest aspartam, który teoretycznie jest trucizną, ale spożywany w tak małych ilościach gumie do żucia nie szkodzi.

Dlaczego żucie gumy do żucia wspomaga odchudzanie?
Po gumie do żucia czujemy się syci i nie odczuwamy głodu.

Czy od gumy można się uzależnić?
Można tak samo jak od alkoholu czy papierosów. Jest to także tak samo niebezpieczne, gdyż jak pisałam wcześniej nadmierne żucie gumy może powodować choroby.

Kiedy jest mowa o uzależnieniu?
Gdy nie wyobrażamy sobie dnia bez gumy do żucia i w ciągu jednego dnia potrafimy wykorzystać kilka opakowań.

Czy to prawda, że guma do żucia poprawia pamięć i wpływa na naszą inteligencje?
Tak. Według najnowszych badań osoby, które żują gumę mają lepszą pamięć oraz dzieci, które w dzieciństwie żuły gumę będą mieli wyższy poziom inteligencji od tych, którzy tego nigdy nie robili.

Czy guma do żucia jest w stanie zastąpić szczoteczkę do zębów?
Nie. Nie wystarczy żucie gumy do żucia. Guma powinna być dla nas tylko dodatkiem do utrzymania higieny jamy ustnej, a jej podstawą powinna być szczoteczka do zębów i pasta.

Czy guma do żucia może wybielić zęby?
Nie. Guma nie posiada takich możliwości.

Czy guma do żucia może zniekształcić szczękę?
Tak. Zbyt częste żucie gumy może prowadzić nawet do asymetrii twarzy.

Czy gumy do żucia psują zęby?
Nie, jeśli są bezcukrowe. Gumy, które zawierają w sobie cukier mogą spowodować próchnicę.

Czy kiedykolwiek guma do żucia doprowadziła do śmierci?
Tak. Pewien Ukrainiec został znaleziony martwy, z gumą do żucia w ustach. Okazało się, że miała w sobie dziwną substancje, która spowodowała wybuch.

Jak widzimy guma do żucia ma zarówno wady jak i zalety. Najważniejsze, żeby zachować w tym wszystkim umiar i zdrowy rozsądek, a żucie gumy będzie dla nas wyłącznie przyjemnością!

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

PPP - RODZICE DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

Dla rodziców - Przedszkole Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Rozwój mowy dziecka. Kiedy należy zgłosić się do logopedy. Maria Sadowska Czy moje dziecko ma wadę wymowy? Mirosława Sielicka Zagrożenia i stres związany z używaniem komputerów przez dzieci...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

HIGIENA OSOBISTA

Pot   Pot-nasz wróg! Jak zawsze być i czuć się świeżo? Sprawdź! Dbaj o higienę Myj się dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Jeżeli należysz do osób z nadmierną potliwością rób to nawet...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...