Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

PRZYJACIELE Z MIEDNIK


Nawiązanie współpracy naszej szkoły ze Szkołą Średnią  im. św. Kazimierza w Miednikach było następstwem zawarcia porozumienia o współpracy między Gminą Suwałki i Samorządem Rejonu Wileńskiego  w 2011 r.

Do pierwszego spotkania społeczności obu szkół doszło 28 grudnia 2011 roku. Wtedy to uczniowie klasy IV wraz z trzema nauczycielkami udali się do Miednik. Okazją do spotkania była tzw. choinka szkolna.  Nauczyciele oraz przedstawiciele Urzędu Gminy Suwałki w rozmowie z nauczycielami miednickiej szkoły i samorządowcami z rejonu wileńskiego ustalili zasady i formy dalszej współpracy, zaś uczniowie nawiązywali kontakty z rówieśnikami z Republiki Litewskiej.

Z zainteresowaniem obejrzeliśmy budynek szkoły, a przede wszystkim izbę pamięci poświęconą historii szkoły i regionu.  Wszyscy byliśmy  pod wrażeniem serdecznego przyjęcia, pięknych występów uczniów i patriotyzmu rodaków z Kresów. Żegnając się, wiedzieliśmy, że chcemy wracać do Miednik  i gościć młodych Polaków u nas.

 

Na kolejne spotkanie nie trzeba było długo czekać, gdyż w styczniu 2012 roku  odwiedzili nas uczniowie z Miednik.

Rozpoczęli oni swoją wizytę w Polsce od spotkania w Urzędzie Gminy i zwiedzania Muzeum Marii Konopnickiej. W szkole przygotowaliśmy dla gości dyskotekę i poczęstunek. Po czym nasi przyjaciele udali się do domu Pielgrzyma w parafii bł. Anieli Salawy. Następnego dnia zorganizowaliśmy uczniom z Miednik wycieczkę do  Muzeum Wigier w Starym Folwarku.  W czasie tego pobytu dyrektorzy obu szkół podpisali porozumienie o współpracy. Spotkanie po raz kolejny uświadomiło nam, że „wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Już w marcu tego (2012) roku doszło do 3-dniowej wizyty naszych uczniów na Litwie.

2 marca szkoła w Miednikach obchodziła Dzień Patrona. Wzięliśmy udział w uroczystych obchodach tego święta: uczestniczyliśmy w mszy św. w miejscowym kościele, obejrzeliśmy akademię poświęconą  postaci św. Kazimierza, występy  artystyczne uczniów oraz podziwialiśmy i kupowaliśmy  wyroby na  kaziukowym kiermaszu przygotowanym przez uczniów, nauczycieli i rodziców z Miednik. Po uroczystościach przyszedł czas na rozgrywki sportowe i  zajęcia integracyjne. Po miło spędzonym popołudniu w szkole udaliśmy się od rodzin, które udzieliły nam gościny. W ostatnim dniu pobytu udaliśmy się do Wilna, by tam pokłonić się marszałkowi Piłsudskiemu na cmentarzu na Rossie,  a także zobaczyć, jak wyglądają wileńskie kaziuki.  Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń. 

Niespełna trzy miesiące po spotkaniu obu społeczności szkolnych w Miednikach mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć przedstawicieli rejonu wileńskiego w Przebrodzie. Okazją ku temu były obchody Dnia Patrona. Zaprzyjaźniona młodzież wraz z opiekunami z zaciekawianiem przyglądała się akademii ku czci 2 Pułku Ułanów Grochowskich oraz  filmowi „Nie zatarł czas śladów” zrealizowanemu przez uczniów klasę II gimnazjum pod kierunkiem p. Stanisława Mackiewicza. Później uczniowie obu szkół integrowali się, uczestniczące w grze terenowej na motywach historii 2 Pułku. Po uroczystościach w szkole uczniowie z Miednik udali się na nocleg  do rodzin naszych uczniów.  Pamiątką  po tym spotkaniu , oprócz wspomnień i fotografii, jest wpis w kronice szkoły, którego autorką jest pani Mieczysława Pietkiewicz, dyrektor szkoły. Czytamy w nim między innymi:

31 maja – dzień, kiedy przyjechaliśmy do Przebrodu po raz drugi.  Cieszymy się niezmiernie, że zostaliśmy zaproszeni na uroczystość poświęcona obchodom Dnia Patrona Szkoły w Przebrodzie.

Z tej okazji życzymy Wam wszelkich sukcesów w naśladowaniu szlachetnych czynów Waszych patronów, a także wszelkiego błogosławieństwa i łask Bożych na każdy dzień. (...)

Mamy nadzieję, że łączą nas wspólne cele, dobre serca, gorąca przyjaźń, a także wiele wspólnych spotkań i ciekawych imprez.

 • IMGP0310
 • IMGP0316
 • IMGP0317
 • IMGP0318
 • IMGP0319
 • IMGP0326

 

W roku szkolnym 2012/2013 współpraca naszych szkół była kontynuowana. Pierwszą okazją  spotkania był srebrny jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Przepióreczka” działającego przy szkole w Miednikach. Uroczystości jubileuszowe pod hasłem „Musimy dać korzenie i skrzydła” odbywały się z  udziałem całej społeczności Miednik oraz licznych gości, m. in. Ireny Sorko i Władysława Korkucia, założycieli zespołu, i Wiolety Bogdanowicz, pierwszego choreografa. Aby pogratulować zespołowi pięknego jubileuszu, przybyli przedstawiciele Ministerstwa Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej, władz samorządowych oraz liczni przyjaciele szkoły i zespołu z Litwy, Polski i Niemiec. Oprócz przedstawicieli naszej szkoły, którym przewodniczyły  Pani Dyrektor Zdzisława Milewska i Pani Anna Wizgo, zaproszone  zostały  władze naszej gminy z Panem Wójtem, Tadeuszem Chołko na czele.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w miejscowym kościele, po której odbył się koncert prezentujący 25-letni dorobek artystyczny „Przepióreczki” – z udziałem jej członków zarówno  z obecnego składu, jak i z lat wcześniejszych. W repertuarze przeważały piosenki patriotyczne i ludowe. Wszystkim gościom udzieliły się emocje artystów: duma z posiadania pięknego polskiego zespołu, miłość do tradycji ojczystej oraz pragnienie niesienia kultury dalej i więcej. Po występie rodzice „zesplaków” przygotowali niespodziankę: imponujących rozmiarów tort.

 

Wkrótce, bo 18 maja nastąpiła rewizyta miedniczan w Przebrodzie. Nasi przyjaciele przyjechali, aby uświetnić uroczystość Dnia Patrona. Wspólnie z nami udali się na cmentarz w Suwałkach i uczestniczyli w ceremonii uczczenia pamięci białych ułanów: zapalaniu zniczy, złożeniu kwiatów i cichej modlitwie. Następnie z udziałem gości kontynuowaliśmy uroczyste obchody naszego szkolnego święta. Przy dźwiękach hymnu państwowego i hymnu szkoły nastąpiło wciągnięcie na maszt flagi narodowej i proporców 2 pułku. Następnie odprawiona została msza święta, a po niej obejrzeliśmy inscenizację przygotowaną przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Agnieszki Kalinowskiej. 

Jak w poprzednich latach gośćmi z Miednik zaopiekowali się rodzice naszych uczniów, okazując wiele troski i dbając, by czuli się jak u siebie w domu. Przed wyjazdem goście otrzymali upominki.

 

W dniach 9-12 czerwca  2014 r. grupa  naszych uczniów gościła po raz kolejny w Średniej Szkole im. Św. Kazimierza w Miednikach.

Gospodarze zapewnili ciekawy program pobytu – w ramach realizacji projektu Poznajemy kulturę i tradycje Wileńszczyzny. Młodzież z Przebrodu została zakwaterowana u rodzin zamieszkałych w  Miednikach  i okolicy. Drugiego dnia pobytu uczniowie udali się do ZOO w Kownie. Później odbyli podróż w czasie w Skansenie w Rumszyszkach. Można tu było zobaczyć domy, zabudowania gospodarcze, meble, naczynia, narzędzia pracy, ubrania i inne eksponaty z 4 regionów etnograficznych Litwy: Dzukii, Auksztoty, Żmudzi i Suwalszczyzny.  Środa upłynęła w Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie, gdzie młodzież uczestniczyła na zajęciach edukacyjnych z kaligrafii i lepienia z gliny. Nasi uczniowie mieli okazję spróbować, jak się pisze gęsim piórem, stalówką i patykiem. Tego samego dnia zaproponowano nam zwiedzenie Wilna. Zachwyciły nas Ostra Brama z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia, kościół św. Piotra i Pawła, katedra wileńska, kościół św. Anny i kościół Bernardynów oraz Góra Trzech Krzyży. W ostatnim dniu nauczyciele z Miednik zaprosili  nas na zamek w Miednikach, którego historia sięga XIV w. Można było zobaczyć średniowieczne zbroje, broń, kolekcję srebrnych naczyń, a także ekspozycję trofeów myśliwskich pierwszego prezydenta Litwy, Algirdasa Brazauskasa, sprezentowaną przez córki prezydenta.  Później uczniowie udali się na Józefową Górę, która jest jednym z najwyższych wzniesień  na Litwie. Tam zorganizowano ognisko, gry i zabawy dla uczniów z Polski  i Litwy. Pożegnanie - jak zwykle - było serdeczne i wzruszające.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12

W nowym roku szkolnym 2014/2015 zaprosiliśmy członków zespołu „Przepióreczka” i  ich opiekunów na uroczystości otwarcia i poświęcenia  hali widowiskowo-sportowej, które były połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej w Suwalskiej Delegaturze  Kuratorium Oświaty.

W czasie uroczystości były wręczane odznaczenie państwowe, nagrody i wyróżnienia przyznane przez Podlaskiego Kuratora Oświaty. Imprezę uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy I gimnazjum, wystąpił również zespół „Przepióreczka”, działający przy szkole w Miednikach. Po południu uczniowie z Litwy uczestniczyli w szkolnej  dyskotece.

 • 072
 • 160
 • 166

W następnych dniach, tj. 14 – 15 października  odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy. Pojechali na nią uczniowie z klasy III, IV oraz nasi goście ze szkoły w Miednikach. Zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca w stolicy, które przykuwają uwagę turystów. Zaczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, wszyscy byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym, co zobaczyliśmy, dotknęliśmy i czego mogliśmy sami doświadczyć. Dużo dodatkowych emocji, wrażeń i zachwytów wzbudziła wizyta w warszawskim ZOO. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy kontynuować nasze zwiedzanie. Rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Kultury i Nauki. Braliśmy udział w lekcji muzealnej, a następnie zwiedziliśmy wystawy stałe. Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki, gdzie widnieje pomnik Fryderyka Chopina.  Spędziliśmy tam dużo czasu. Następnie udaliśmy się na starówkę warszawską, podziwialiśmy Zamek Królewski oraz ogromną Kolumnę Zygmunta.

Na Starym Mieście, pod pomnikiem Syrenki zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Do domu wróciliśmy około godz.21.00.  Naszych gości pożegnaliśmy następnego dnia, przed wyjazdem wręczyliśmy prezenty od całej naszej społeczności szkolnej i od sponsorów: laptop oraz  artykuły szkolne i słodycze.

 • 14632844_1858968417668233_6124464038089532064_n
 • 14900453_1858968624334879_4498852704802267554_n
 • 14910584_1858968561001552_8756936681342126523_n
 • 14937455_1858968477668227_661238297744855793_n
 • 14947552_1858968364334905_5026296717369995125_n
 • 14955774_1858968524334889_5796974119033186012_n
 • DSC_1109
 • DSC_1128
 • DSC_1142
 • DSC_1154
 • DSC_1176
 • DSC_1217
 • DSC_1275M
 • IMG_1749

W czerwcu zostaliśmy zaproszeni do złożenia wizyty na Liwie. Z wielką przyjemnością przyjęliśmy ofertę kilkudniowego pobytu u zaprzyjaźnionych rodzin i zwiedzania Miednik, Wilna  oraz okolic.  Pierwszego dnia,  8 czerwca, nasi uczniowie odnawiali stare znajomości i nawiązywali nowe w czasie  zabaw integracyjnych i dyskoteki. Następnego dnia udaliśmy się do Wilna, które niezmiennie urzekło nas swoimi zabytkami przypominającymi czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po południu gospodarze przygotowali zabawy na boisku parafialnym. Następny dzień wypełniony był różnorakimi zajęciami: w Muzeum Władysława Syrokomli (poety okresu romantyzmu) braliśmy udział w zajęciach „Lanie świec woskowych”, po obiedzie zwiedzaliśmy zamek w Miednikach, potem zaś przystąpiliśmy do robótek ręcznych i gry terenowej. Przedostatni dzień poświęciliśmy na poznawanie tajemnic zamku w Trokach, który zrobił na nas wielkie wrażenie.  Wieczór spędziliśmy przy ognisku, wspominając wspólnie przeżyte chwile.

 

W roku 2016 uczniowie i nauczyciele z Przebrodu gościli w Miednikach w dn. 2 –5 marca.   Program pobytu naszych uczniów obejmował: 2 marca - spotkanie integracyjne w szkole, 3 marca - zwiedzanie Wilna i Ciechanowiszek, m. in. Cmentarza na Rossie, Ostrej Bramy, Muzeum Bursztynu, Muzeum Zamkowego oraz Palmiarni.

Najważniejszym punktem pobytu był  udział w  obchodach 10. rocznicy nadania szkole w Miednikach imienia Świętego Kazimierza, która przypadła w piątek 4 marca. Z tej okazji do Miednik przybyła delegacja władz gminy Suwałki: wójt  Tadeusz Chołko, radny Rady Gminy  Jarosław Ostrowski oraz kierownik Wydziału ds. Polityki Społeczno-Gospodarczej Dariusz Saweliew. Dzień Patrona rozpoczęła Msza św. w  miejscowym kościele pw. św. Kazimierza. Na zakończenie nabożeństwa  odbyło się specjalne błogosławieństwo relikwiami świętego.

            Dalszy ciąg uroczystych obchodów  z udziałem  przedstawicieli władz, m. in. mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Marii Rekść, posła na Sejm Republiki Litewskiej Leonarda Talmonta, kierownika Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego Lilii Andruszkiewicz, starosty gminy miednickiej Renaty Bogdanowicz - miał miejsce w szkole.

            Uroczystość rozpoczęto wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Nasza szkoła również wystawiła poczet sztandarowy. Następnie zaprezentowano najważniejsze wydarzenia z życia szkoły z ostatnich  dziesięciu lat. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny poświęcony  patronowi  oraz występ   taneczny w wykonaniu zespołu „Przepióreczka" działającego przy szkole. Po zakończeniu części artystycznej dyrektor szkoły, Pani Mieczysława Pietkiewicz, wręczyła dyplomy i nagrody najlepszym uczniom i wyróżniającym się nauczycielom.

            Następnie zabrali głos wójt Tadeusz Chołko i dyrektor szkoły w Przebrodzie Zdzisława Milewska. Oprócz gratulacji i życzeń delegaci gminy i szkoły  przekazali prezenty miednickiej  szkole i uczniom. Pan wójt wręczył komplet piłek, zaś pani dyrektor funkcjonalny zestaw multimedialny: projektor i ekran. Na ręce uczniów przekazano paczki ze słodyczami i artykułami papierniczymi.  Uczniowie z Miednik zostali zaproszeni do odwiedzenia szkoły i gminy w maju b.r.

            Wzruszeni gospodarze dziękowali za przekazane prezenty. Szczególne podziękowania  otrzymał  radny Jarosław Ostrowski, który co roku przekazuje na rzecz społeczności mielnickiej własne wędliny oraz gości u siebie uczniów i nauczycieli.

             Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjny kiermasz kaziukowy, który przygotowali nauczyciele i uczniowie szkoły.

            Uczniowie z Przebrodu zostali na trzeci nocleg w szkole, a następnego dnia wzięli udział w kaziukach w Wilnie.

            Dziękujemy całej społeczności szkolnej, a szczególnie pani Mieczysławie Pietkiewicz, za gorące przyjęcie, serdeczne słowa i zaangażowanie w krzewienie polskości w swoim środowisku.

 • m-ki_2016_01
 • m-ki_2016_02
 • m-ki_2016_03
 • m-ki_2016_04
 • m-ki_2016_05
 • m-ki_2016_06
 • m-ki_2016_07
 • m-ki_2016_08
 • m-ki_2016_09
 • m-ki_2016_10
 • m-ki_2016_11
 • m-ki_2016_12
 • m-ki_2016_13
 • m-ki_2016_14
 • m-ki_2016_15
 • m-ki_2016_16
 • m-ki_2016_17
 • m-ki_2016_18
 • m-ki_2016_19
 • m-ki_2016_20
 • m-ki_2016_21
 • m-ki_2016_22
 • m-ki_2016_23
 • m-ki_2016_24
 • m-ki_2016_25
 • m-ki_2016_26
 • m-ki_2016_27
 • m-ki_2016_28
 • m-ki_2016_29
 • m-ki_2016_30
 • m-ki_2016_31
 • m-ki_2016_32

 

 

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

PPP - RODZICE DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

Dla rodziców - Przedszkole Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Rozwój mowy dziecka. Kiedy należy zgłosić się do logopedy. Maria Sadowska Czy moje dziecko ma wadę wymowy? Mirosława Sielicka Zagrożenia i stres związany z używaniem komputerów przez dzieci...

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...

PPP - RODZICE SP

Dla rodziców - Szkoła podstawowa Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Prawidłowa mowa warunkiem sukcesów w nauce. Maria Sadowska Wpływ zaburzeń mowy na trudności szkolne dziecka. Mirosława Sielicka Co powinno niepokoić w wymowie dziecka - czyli kiedy udać...