Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku

Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci się z rodzeństwem. Nie zastanawiamy się jednak często nad konsekwencjami, jakie niesie za sobą takie traktowanie dziecka.


Jak na dziecko wpływa krzyk?
Krzyk wcale nie jest obojętny dla organizmu dziecka. Powoduje, że serce zaczyna bić szybciej, mięśnie napinają się, a żołądek ściska. Mózg wysyła bowiem do nich sygnał o zagrożeniu. Tak, krzycząc na dziecko, nie jesteśmy już jego ukochanym rodzicem, któremu ufa, a zagrożeniem. A przed zagrożeniem należy się bronić. W jaki sposób robi to dziecko? Najczęściej poprzez jeszcze głośniejszy krzyk lub płacz. Jest to alarm, że maluch szuka pomocy. Krzycząc, wzbudzamy w dziecku strach. Czy na pewno o to chodzi nam w wychowaniu?

Konsekwencje krzyku
Strach dziecka to nie jedyna konsekwencja krzyku. Dziecko obserwuje swoich rodziców bardzo uważnie i to od nich uczy się, jak należy się zachowywać w określonych sytuacjach. Dlatego maluchy później swoją złość wyrażają tak samo. Są przekonane, że w niektórych przypadkach podniesiony głos jest jedyną skuteczną formą komunikowania się. Uczą się wyładowywać agresję na innych. Nawet jeśli w domu będą grzeczne, wśród rówieśników mogą zachowywać się w sposób, który budzi niepokój.

Odwrotny skutek
Dzieci, na które rodzice często krzyczą, wcale nie stają się grzeczniejsze, a wręcz odwrotnie - rozrabiają jeszcze bardziej. Nic dziwnego, bo jeśli rodzice zwracają na nie uwagę, tylko wtedy, gdy coś spsoci, będzie to robiło częściej, tylko po to, by wszystkie oczy zwróciły się na nie. Uczy się, że nie opłaca się zachowywać dobrze, bo mama czy tata nie podejdą.

Rozwój empatii u dziecka
Kiedy krzyczymy na malucha, pokazujemy mu, że nie przywiązujemy uwagi do uczuć innych. Hamuje to rozwój empatii u dziecka. Odwrotny skutek ma spokojne wyjaśnianie, tłumaczenie, jaki wpływ zachowanie malucha ma na innych.

Jeśli nie krzyk, to co?
Czasem wydaje nam się, że jeśli nie podniesiemy głosu, to nie ma szans, żeby dziecko uspokoiło się. Nie mamy pomysłu, jak inaczej do niego dotrzeć. Pamiętajmy jednak, że jest to po prostu mały człowiek. Często wystarczy, że podejdziemy do niego blisko i zapytamy, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Dlaczego nie chce się ubierać, posprzątać lub z jakiego powodu kłóci się z rodzeństwem. Poznać przyczynę zachowania dziecka i wytłumaczyć, dlaczego nie podoba nam się to, co ono robi. Może czasem nie jest to łatwe, szczególnie gdy złe zachowanie malucha powtarza się już któryś raz, a nam ciężko opanować nerwy, ale na pewno długofalowe skutki takiego podejścia będą dużo korzystniejsze dla rozwoju dziecka i naszej relacji z nim.

Krzyk nie jest dobry. Sami nie lubimy, gdy ktoś podnosi na nas głos, nie powinniśmy też robić tego w stosunku do naszych dzieci. Nie znaczy to, że jeśli kilka razy zdarzyło nam się krzyknąć, to jesteśmy złymi rodzicami. Ale próbujmy rozmawiać z maluchami i wyjaśniać skutki ich zachowania. Zarówno dla nich, jak i dla nas będzie to
o wiele korzystniejsze niż okazywanie złości poprzez krzyk.

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

PPP - RODZICE DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

Dla rodziców - Przedszkole Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Rozwój mowy dziecka. Kiedy należy zgłosić się do logopedy. Maria Sadowska Czy moje dziecko ma wadę wymowy? Mirosława Sielicka Zagrożenia i stres związany z używaniem komputerów przez dzieci...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

NAGRODY I KARY W WYCHOWANIU

Nagrody i kary w wychowaniu ,,Rodzina stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości"” (Papież Jan Paweł II)       Świadomość wychowawcza rodziców uwzględnić musi możliwości i potrzeby dziecka, które od początku swego...

CZY ROZUMIEMY DZIECI?

Czy rozumiemy własne dzieci? – płaszczyzny rozumienia i nierozumienia.         Chociaż jesteśmy podobno narodem indywidualistów lubimy żyć we wspólnotach. Szczególnie cenimy rodzinę, która skutecznie opiera się różnego rodzaju zagrożeniom i próbom dekonstrukcji.              ...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...