Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku

Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci się z rodzeństwem. Nie zastanawiamy się jednak często nad konsekwencjami, jakie niesie za sobą takie traktowanie dziecka.


Jak na dziecko wpływa krzyk?
Krzyk wcale nie jest obojętny dla organizmu dziecka. Powoduje, że serce zaczyna bić szybciej, mięśnie napinają się, a żołądek ściska. Mózg wysyła bowiem do nich sygnał o zagrożeniu. Tak, krzycząc na dziecko, nie jesteśmy już jego ukochanym rodzicem, któremu ufa, a zagrożeniem. A przed zagrożeniem należy się bronić. W jaki sposób robi to dziecko? Najczęściej poprzez jeszcze głośniejszy krzyk lub płacz. Jest to alarm, że maluch szuka pomocy. Krzycząc, wzbudzamy w dziecku strach. Czy na pewno o to chodzi nam w wychowaniu?

Konsekwencje krzyku
Strach dziecka to nie jedyna konsekwencja krzyku. Dziecko obserwuje swoich rodziców bardzo uważnie i to od nich uczy się, jak należy się zachowywać w określonych sytuacjach. Dlatego maluchy później swoją złość wyrażają tak samo. Są przekonane, że w niektórych przypadkach podniesiony głos jest jedyną skuteczną formą komunikowania się. Uczą się wyładowywać agresję na innych. Nawet jeśli w domu będą grzeczne, wśród rówieśników mogą zachowywać się w sposób, który budzi niepokój.

Odwrotny skutek
Dzieci, na które rodzice często krzyczą, wcale nie stają się grzeczniejsze, a wręcz odwrotnie - rozrabiają jeszcze bardziej. Nic dziwnego, bo jeśli rodzice zwracają na nie uwagę, tylko wtedy, gdy coś spsoci, będzie to robiło częściej, tylko po to, by wszystkie oczy zwróciły się na nie. Uczy się, że nie opłaca się zachowywać dobrze, bo mama czy tata nie podejdą.

Rozwój empatii u dziecka
Kiedy krzyczymy na malucha, pokazujemy mu, że nie przywiązujemy uwagi do uczuć innych. Hamuje to rozwój empatii u dziecka. Odwrotny skutek ma spokojne wyjaśnianie, tłumaczenie, jaki wpływ zachowanie malucha ma na innych.

Jeśli nie krzyk, to co?
Czasem wydaje nam się, że jeśli nie podniesiemy głosu, to nie ma szans, żeby dziecko uspokoiło się. Nie mamy pomysłu, jak inaczej do niego dotrzeć. Pamiętajmy jednak, że jest to po prostu mały człowiek. Często wystarczy, że podejdziemy do niego blisko i zapytamy, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Dlaczego nie chce się ubierać, posprzątać lub z jakiego powodu kłóci się z rodzeństwem. Poznać przyczynę zachowania dziecka i wytłumaczyć, dlaczego nie podoba nam się to, co ono robi. Może czasem nie jest to łatwe, szczególnie gdy złe zachowanie malucha powtarza się już któryś raz, a nam ciężko opanować nerwy, ale na pewno długofalowe skutki takiego podejścia będą dużo korzystniejsze dla rozwoju dziecka i naszej relacji z nim.

Krzyk nie jest dobry. Sami nie lubimy, gdy ktoś podnosi na nas głos, nie powinniśmy też robić tego w stosunku do naszych dzieci. Nie znaczy to, że jeśli kilka razy zdarzyło nam się krzyknąć, to jesteśmy złymi rodzicami. Ale próbujmy rozmawiać z maluchami i wyjaśniać skutki ich zachowania. Zarówno dla nich, jak i dla nas będzie to
o wiele korzystniejsze niż okazywanie złości poprzez krzyk.

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

DIETA NA PAMIĘĆ

  Dieta na lepszą pamięć   Czy wiesz, że to co jesz ma wpływ na twoją pamięć? To prawda! To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na naszą pamięć. Dlatego też powinnyśmy odpowiednio...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

TYGRYSIE MAMY

Co zrobić, aby dziecko osiągnęło sukces? Wystarczy zapomnieć o wszystkich stosowanych do tej pory metodach wychowawczych i wprowadzić… chiński model. Oto 7 złotych rad, które na zawsze zmienią życie twoje...

JAK BYĆ LUBIANYM

Jak być lubianym? Być lubianym znaczy niejednokrotnie być szczęśliwym, ponieważ osoby nie cieszące się sympatią otocznia nie mogą liczyć na pomoc, na dobra radę czy uśmiech w trudnej chwili. Omijają je...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

DZIECKO A NARKOTYKI

Co zrobić, gdy dziecko ma już za sobą pierwszy kontakt z narkotykami ? Może się zdarzyć, że mimo Twoich najlepszych starań, uwagi i znajomości problemu, Twoje dziecko sięgnie po narkotyki. Nie...

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...