Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają

Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem).
Dzieci bywają uparte, wolą dyskutować bez końca lub kategorycznie powiedzieć „nie”, podczas gdy nam zależy, by szybko zrobiły to, o co je prosimy. Uspokojenie dziecka i skłonienie do posłuchania się to nie lada wyzwanie. Oto kilka „sztuczek”, dzięki którym nawet kłótliwy maluch zacznie nas słuchać.

Co robić, by dziecko nas słuchało?

1.Spraw, by cię usłyszało. Zawołaj je i nawiąż kontakt wzrokowy. Dzieci zajęte szaloną zabawą często po prostu nie słyszą tego, co do nich mówimy.

2. Mów językiem zrozumiałym dla dziecka. Krótko, konkretnie, zwięźle. Jasne polecania łatwiej dziecku zrozumieć.

3.Daj wybór, zamiast tłumaczyć. Nie staraj się objaśniać dziecku, dlaczego musi założyć czapkę, wychodząc w zimę na spacer. Maluch nie zrozumie konsekwencji w postaci nabawiania się przeziębienia. Zamiast tego zapytaj: „Zakładasz zieloną czy niebieską czapkę?”.

4. Ogranicz zakazy. Jeśli dziecko ciągle słyszy „nie”, przestanie przestrzegać nieustannych zakazów. Zamiast: „nie bałagań”, lepiej powiedz „posprzątaj pokój, proszę”.

5. Mów, co czujesz. W ten sposób nauczysz dziecko nazywania własnych uczuć, ale i empatii. Powiedz: „Jest mi smutno, gdy tak do mnie mówisz”. To lepsze niż: „Jesteś niegrzeczny!”.

6. Obniż ton głosu. Warto, by zakazy i pochwały nie były wypowiadane tym samym tonem. Jeśli ci na czymś zależy, podkreśl to swoim głosem (i nie mamy na myśli krzyku).

7. Nie zakładaj złych intencji. Jeśli nieustannie określamy kogoś mianem „złośliwy”, w końcu takim się staje.

8. Bądź konsekwentna. Informuj dziecko o konsekwencjach, jakie wiążą się z jego postępowaniem i... nie zmieniaj potem zdania.

9. Ustal jasne zasady. Jeśli chcesz, by dziecko cię słuchało, najpierw ustal, co mu wolno, a czego nie. Pamiętaj, że niektóre zasady mogą się zmieniać i trzeba ustalić to z dzieckiem, podczas gdy inne będą stałe (np. nie wolno bić).

10. Zaprzyjaźnijcie się z minutnikiem. Dzieci uwielbiają zawody, nawet gdy walczą tylko z czasem. „Ubierzesz się w 2 minuty?” - to sygnał dla dziecka, że zaczyna się świetne wyzwanie.

11. Obracaj problemy w zabawę. „Spóźnię się do pracy”- nie sprawi, że dziecko przyspieszy kroku, lepiej zrób zawody „kto pierwszy do przedszkola?”.

12. Pamiętaj! Nagroda działa lepiej niż kara!

Tego nie rób!

1. Nie krzycz
2. Nie zrzędź
3. Nie bij
4. Nie oskarżaj
5. Nigdy nie mów dziecku, że nie będziesz go kochać, jeśli...  

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

PPP - RODZICE SP

Dla rodziców - Szkoła podstawowa Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Prawidłowa mowa warunkiem sukcesów w nauce. Maria Sadowska Wpływ zaburzeń mowy na trudności szkolne dziecka. Mirosława Sielicka Co powinno niepokoić w wymowie dziecka - czyli kiedy udać...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

CZY ROZUMIEMY DZIECI?

Czy rozumiemy własne dzieci? – płaszczyzny rozumienia i nierozumienia.         Chociaż jesteśmy podobno narodem indywidualistów lubimy żyć we wspólnotach. Szczególnie cenimy rodzinę, która skutecznie opiera się różnego rodzaju zagrożeniom i próbom dekonstrukcji.              ...

DIETA NA PAMIĘĆ

  Dieta na lepszą pamięć   Czy wiesz, że to co jesz ma wpływ na twoją pamięć? To prawda! To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na naszą pamięć. Dlatego też powinnyśmy odpowiednio...

JAK BYĆ LUBIANYM

Jak być lubianym? Być lubianym znaczy niejednokrotnie być szczęśliwym, ponieważ osoby nie cieszące się sympatią otocznia nie mogą liczyć na pomoc, na dobra radę czy uśmiech w trudnej chwili. Omijają je...

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

HIGIENA OSOBISTA

Pot   Pot-nasz wróg! Jak zawsze być i czuć się świeżo? Sprawdź! Dbaj o higienę Myj się dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Jeżeli należysz do osób z nadmierną potliwością rób to nawet...