Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?

 

 

 • Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO

Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia. Łatwiej nie oznacza jednak lepiej. Wyręczane dziecko nauczy się jedynie tego, że zawsze gdy nie ma ochoty sprostać swoim obowiązkom, zrobi to za niego mama, tata, rodzeństwo...

 • POMAGAJ ROZSĄDNIE

Pomaganie może polegać na wyjaśnieniu zadania i czuwaniu nad pracą dziecka. Po szkole nie pytaj od progu kiedy zamierza odrobić lekcje. Dziecko musi zregenerować siły, zjeść obiad, pobawić się. Dopiero gdy trochę odpocznie, zapytaj co zostało zadane.
Zaproponuj, że jeśli nie będzie sobie radziło z jakimś zadaniem, chętnie mu pomożesz. Nie podsuwaj jednak gotowych rozwiązań. Staraj się naprowadzić dziecko na właściwy tok rozumowania.
Okaż cierpliwość. Nie irytuj się, gdy nie rozumie wszystkiego od razu.
Jeśli dziecko, kierując się naszymi wskazówkami samo wykona pracę, będzie odczuwało wielką satysfakcję. Taki drobny sukces wzmocni wiarę we własne siły i doda pewności siebie.

 • SPRAWDZAJ, A NIE KONTROLUJ

Powiedz dziecku, że chcesz zobaczyć wyniki jego pracy. Zrób to jednak w taki sposób, aby nie odczuło, że chcesz je kontrolować. Zamiast rozkazywać: "Kiedy skończysz, masz przyjść do mnie
z zeszytem!", zachęć do podzielenia się z tobą wynikami pracy. Powiedz: "Pochwal się, jak świetnie ci poszło!
Nie krytykuj dziecka, jeśli popełniło błędy. Zwracaj uwagę delikatnie: "Poszło Ci dobrze, ale tu chyba cos przeoczyłeś, sprawdź to jeszcze raz.
Zaglądaj do zeszytów i planu lekcji, by sprawdzić, czy dziecko nie zapomniało o wykonaniu jakiegoś zadania.

 • NIE ZAPOMINAJ O PRZERWACH W UCZENIU SIĘ

Im więcej materiału dziecko zdoła przerobić, tym dłuższa powinna być przerwa.

 • NAUCZ SYSTEMATYCZNOŚCI

Postaraj się, aby Twoje dziecko odrabiało lekcje zawsze o tej samej porze. Naucz, że nie należy odkładać nauki na ostatnią chwilę. Przygotowania do klasówki pomóż rozłożyć dziecku np. na kilka dni, zostaw czas na powtórzenie materiału.

 • ZADBAJ O MIEJSCE SPRZYJAJĄCE NAUCE

Miejsce do nauki powinno być jasne, ale bez możliwości stałego wyglądania przez okno.

Pomieszczenie powinno być często wietrzone.

Biurko i krzesełko - dostosowane do wzrostu dziecka.

Miejsce musi być uporządkowane.

Zabawki czy przedmioty, których dziecko nie potrzebuje do odrabiania lekcji, nie powinny znajdować się na blacie biurka.

Ważne materiały pomocnicze (ołówki, długopisy, kalkulator, słowniki itp.) muszą być łatwo dostępne.

Poleca się kupienie terminarza, w którym dziecko może zapisywać planowane sprawdziany, terminy oddania prac, wycieczki i inne, ważne dla dziecka wydarzenia.

 • USTAL REGUŁY, KTÓRE UŁATWIAJĄ NAUKĘ I PRACĘ

Ważne jest ustalenie odpowiedniej pory na odrabianie lekcji i konsekwentne jej przestrzeganie.

Należy przygotować plan pracy, ustalić kolejność wykonywanych działań.

Po odrobieniu lekcji, pakujemy do tornistra rzeczy potrzebne na następny dzień.

Oglądanie telewizji czy słuchanie radia podczas odrabiania lekcji nie powinno mieć miejsca.

Przestrzegaj konsekwentnie zasady, że koledzy przychodzą do domu po odrobieniu lekcji.

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

CZY ROZUMIEMY DZIECI?

Czy rozumiemy własne dzieci? – płaszczyzny rozumienia i nierozumienia.         Chociaż jesteśmy podobno narodem indywidualistów lubimy żyć we wspólnotach. Szczególnie cenimy rodzinę, która skutecznie opiera się różnego rodzaju zagrożeniom i próbom dekonstrukcji.              ...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...

DZIECKO A NARKOTYKI

Co zrobić, gdy dziecko ma już za sobą pierwszy kontakt z narkotykami ? Może się zdarzyć, że mimo Twoich najlepszych starań, uwagi i znajomości problemu, Twoje dziecko sięgnie po narkotyki. Nie...