Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

Co zrobić, aby dziecko osiągnęło sukces? Wystarczy zapomnieć o wszystkich stosowanych do tej pory metodach wychowawczych i wprowadzić… chiński model. Oto 7 złotych rad, które na zawsze zmienią życie twoje i twojego dziecka.
Model wychowawczy, o którym mowa, nazywa się „Rodzicielstwo tygrysiej mamy”. Termin ten został wprowadzony przez Amy Chua, Amerykankę chińskiego pochodzenia. Amy ukończyła prawo na Harvardzie i zawodowo jest wykładowcą na Yale, a prywatnie – mamą dwóch córek, Sophie i Lulu. Aby zapewnić dzieciom najlepsze warunki do rozwoju oraz zwiększyć ich szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu dorosłym, Amy Chua zastosowała tradycyjny chiński model wychowawczy, którego motto brzmi: „Czasem musisz być znienawidzona przez tych, których kochasz".

Oto siedem złotych rad wywodzących się ze wschodniego modelu rodzicielstwa, które mają zapewnić rodzicielski sukces:

1. Zachęcaj do samodoskonalenia
Jak twierdzi psycholog Jin Li z Uniwersytetu Browna, chińskie techniki wychowawcze wywodzą się z konfucjańskich wierzeń we własną doskonałość. Jak ją osiągnąć? Wystarczy praktyka. Każdego dnia rodzic powinien poświęcić dziecku przynajmniej jedną dodatkową godzinę na pracę nad doskonaleniem umiejętności, które są dla niego problematyczne. Dodatkowy czas pomoże rozwinąć dziecku jego potencjał.

2. Nie chwal za często
Zgodnie z filozofią „Tygrysiej mamy”, chwalenie dziecka za wszystko, co zrobi prawidłowo lub czego się nauczy, utwierdzi je w przekonaniu, że ty, jako rodzic i wychowawca, masz bardzo niskie wymagania. Chińscy rodzice stosują pochwały tylko w przypadku naprawdę imponujących osiągnięć – takich jak otrzymanie piątki z plusem lub wygranie olimpiady szkolnej. Jeżeli uczeń przyniesie czwórkę ze szkoły, należy okazać niezadowolenie, aby zmotywować go do większego wysiłku przy kolejnym sprawdzianie.
Ponadto, rodzic musi uważać na słowa, jakich używa, prawiąc dziecku komplementy. Mówiąc mu, że „jest najmądrzejsze na świecie” sprawi, że poczuje się ono zbyt pewnie i przestanie się starać. Nie wolno mówić ogólnikowo, należy natomiast chwalić za aktualne osiągnięcia, na przykład: „na tym sprawdzianie wykazałeś się niespotykaną mądrością”.

3. Wstyd może być dobry
Niektóre „Tygrysie mamy” stosują „technikę wstydu”, która na celu ma zahartowanie na niepowodzenia i porażki. Jednak nie zawsze uważana jest ona za słuszną metodę.
Wymuszając na dziecku poczucie wstydu, gdy coś mu się nie uda, rodzic może przyczynić się do zaniżenia jego samooceny. Wówczas dziecko w ogóle przestanie się starać, bowiem będzie miało poczucie, że i tak nigdy nie będzie dość dobre czy wystarczająco utalentowane. Zamiast wzbudzać w dziecku poczucie wstydu za każdym razem, gdy poniesie porażkę, lepiej kłaść nacisk na konsekwencje sukcesu, które mogłyby mieć miejsce, gdyby troszkę bardziej się postarało.

4. Ciężka praca to zabawa
Wychowując swoje dzieci, chińscy rodzice niejednokrotnie podkreślają, że w ciężkiej pracy najważniejsza jest nagroda, którą się za nią otrzyma. Wychodzą oni z założenia, że nic nie sprawia satysfakcji, jeśli nie jest się w tym najlepszym. Zatem i w tym przypadku liczy się codzienna wspólna praktyka.

5. Organizacja to podstawa
Więcej nauki to lepsze oceny – wiemy o tym wszyscy, jednak nie wszyscy potrafimy wprowadzić tę mądrość w życie. Chińscy rodzice nie mają z tym problemu. Badania przeprowadzone w 2011 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że przeciętny uczeń z Azji uczy się tygodniowo o 5 godzin więcej niż jego rówieśnik jakiejkolwiek innej narodowości. Dlatego każdego dnia wyznaczaj dziecku godziny nauki i kurczowo trzymaj się planu. Dobra organizacja to podstawa sukcesu.

6. Nie pozwól się poddawać
Typowa „Tygrysia mama” nie uznaje takiego stwierdzenia, jak „poddanie się”. Jako rodzic, najgorsze, co możesz zrobić, to dać dziecku przyzwolenie na danie za wygraną. Z drugiej strony, nie ma nic bardziej budującego, niż pokazanie mu, że możliwym jest zrobienie czegoś, co wydaje się niewykonalne. Taka postawa doda dziecku wiary i zmotywuje je do dążenia do wyznaczonych celów.

7. Zachęcaj do współzawodnictwa
W oczach chińskich rodziców sala lekcyjna jest jak arena, na której ich „tygrysie” dzieci każdego dnia toczą walkę. Rodzic nie powinien bać się porównywać swojej pociechy ze zdolniejszymi rówieśników i motywować jej do osiągnięcia podobnego poziomu. Obowiązkiem rodzica jest ciągłe zachęcanie ucznia do współzawodnictwa z innymi dziećmi. Warto również nauczyć go, jak zachować się w razie porażki. Zdrowa rywalizacja jest bardzo silnym motywatorem!

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

OGLĄDANIE TELEWIZJI

6 POWODÓW BY OGRANICZYĆ OGLĄDANIE TELEWIZJI OBNIŻA AKTYWNOŚĆ UMYSŁOWĄ.     Psychologowie udowodnili, że kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran wprowadza w stan złudnego odprężenia i lekkiej hipnozy. Aktywność umysłowa jest wtedy niższa niż normalnie. Z...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...

TYGRYSIE MAMY

Co zrobić, aby dziecko osiągnęło sukces? Wystarczy zapomnieć o wszystkich stosowanych do tej pory metodach wychowawczych i wprowadzić… chiński model. Oto 7 złotych rad, które na zawsze zmienią życie twoje...

DIETA NA PAMIĘĆ

  Dieta na lepszą pamięć   Czy wiesz, że to co jesz ma wpływ na twoją pamięć? To prawda! To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na naszą pamięć. Dlatego też powinnyśmy odpowiednio...

JAK BYĆ LUBIANYM

Jak być lubianym? Być lubianym znaczy niejednokrotnie być szczęśliwym, ponieważ osoby nie cieszące się sympatią otocznia nie mogą liczyć na pomoc, na dobra radę czy uśmiech w trudnej chwili. Omijają je...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

PPP - RODZICE GIMNAZJALISTÓW

Dla rodziców - Gimnazjum Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Zagrożenie narkomanią wśród uczniów Barbara Jurewicz Choroby i zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Anna Cieślukowska Uzależnienie od komputera wśród dzieci i młodzieży. Magdalena Kościesza Problemy okresu dorastania. Barbara Leśniewska-Gawryś Moje dziecko...

HIGIENA OSOBISTA

Pot   Pot-nasz wróg! Jak zawsze być i czuć się świeżo? Sprawdź! Dbaj o higienę Myj się dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Jeżeli należysz do osób z nadmierną potliwością rób to nawet...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...