Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

 

 

 

 

 

 

Drogi Uczniu
zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

 

 • Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
 • Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
 • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
 • Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
 • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
 • Chciałbyś z kimś porozmawiać.
 • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób (wolontariat)
 • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

 

 

 

 

 

GODZINY PRACY PEDAGOGA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PRZEBRODZIE

 W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

8.45 - 9.45

 10.35-13.35

11.40-13.40

10.35 - 11.35

10.35 - 13.35

 

KONSULTACJE Z RODZICAMI: WTOREK 9.00 - 10.00

 

 

ZAJĘCIA PROWADZONE PRZEZ PEDAGOGA W ROKU SZKOLNYM

2020/2021

 

WTOREK

 kl. I – zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne

 kl. II – zajecia kształcace umiejętność uczenia się

  

ŚRODA

 kl. III – zajęcia rozwijające uzdolnienia


CZWARTEK

 kl. III – zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne
 kl. I – zajęcia wyrównawczo-dydaktyczne

 

PIĄTEK

 kl. IV – zajęcia wychowawczo – profilaktyczne

 kl. II – zajęcia z uczniem zdolnym

 


 

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach istnieje możliwość wypożyczenia następujących książek, które zostały przekazane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach w ramach projektu: 
„W TROSCE O BEZPIECZNĄ I SZCZĘŚLIWĄ RODZINĘ”:

 1. „Nie” z miłości
 2. Dialog zamiast kar
 3. Jak być rodzicem, jakim zawsze….
 4. Jak mówić do nastolatków, żeby…
 5. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…
 6. Jak mówić, żeby maluch nas słuchały…
 7. Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko…
 8. Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie ....
 9. Pozytywna dyscyplina
 10. Przestrzeń dla rodziny
 11. Rodzeństwo bez rywalizacji
 12. Twoja kompetentna rodzina
 13. Wychowanie bez nagród i kar
 14. Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci

  

 


 

 

INFORMACJA

 NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

 

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk  palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtdo palenia papierosów w przyszłości.

 CO TO SĄ E-PAPIEROSY ?

  E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę. E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszanmałych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Wkszość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki. Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku. Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS). W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych dź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), kre mają na celu zachęcić młode osoby do sgncia po e-papierosa. Korzystanie   z   e-papierosa   jest   czasem    nazywane    wapowaniem” lub JUULINGIEM”.

JAK DZIAŁAJĄ E-PAPIEROSY ?

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu(e-liquid) do temperatury około200oC,tworząc przytym aerozol,który jest wdychany przez ytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne. Użytkownicy wdychają aerozolze-papierosów do uc.Mogą go również wdychosobypostronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

 
CO ZNAJDUJE SIĘ W AEROZOLU Z  E-PAPIEROSA ?

 Aerozolze-papierosówjest szkodliwąparąwodną”. Aerozol do e-papierow, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, wtym:

 • acetaldehyd,
 • frmaldehyd,
 • akroleinę,
 • prpanal,
 • nikotynę,
 • acetn,
 • -metyl-benzaldehyd,
 • karcinogenne nitrozaminy.

Użycie   e-papierosa   powoduje   emisję   pyłu   zawieszonego   (PM2.5) oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

 

CO TO JEST JUUL ?

JUUL to formae-papierosa–urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie.  Akumulator urdzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB Wszystkie e-papierosy JUUL mają wyso zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwyych papierosów. Produkt jest dospny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodow u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.  JUUL  ywa  ynnych  wadów  nikotynowych  zwanychpodami”, które dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

 PROBLEM UŻYWANIA E-PAPIEROSÓW.

W Polsce papierosy istnieją j od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwkszyła s liczba ob dorosłych używających tych produktów.

E-papierosy zyskały największą popularność ród młodzieży. Przykładem są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów ywało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szł średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przyadem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku 11-18 lat zadeklarowało, przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierow. W 2015 roku liczba ta wzroa do 13%!

Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek ytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczelnie w grupie nastolatków i młodych doroych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie ywania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby ytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co oabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wywają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

 

 JAKIE JEST RYZYKO ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW ?

Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatr ynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób doroych.

 

    Układ narządów Skutki zdrowotne wynikające  z  użycia e-papierosa

Układ oddechowy

-  podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),

-  zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana etal., 2014).

Układ immunologiczny

-  indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),

-  zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),

-  zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

rodkowy układ nerwowy

-  zmiany behawioralne (Granaet al., 2014),

-  upośledzenie pamięci (modele zwierzęce)(Farsalinos et al., 2014),

-  skurcze mięśnii drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

Pozostałe układy

-  podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),

-  kontaktow zapalenie sry i oparzenia (Hess etal., 2017),

-  nudności i wymioty(Hess et al., 2017),

-  podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej(Jensen et al., 2015).


Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych. Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z cż choro układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierow. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz wkszej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest ywanie e-liquidów.

  CO ROBIĆ ABY UCHRONIĆ DZIECI PRZED  UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW ?


-  Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za źno na rzucenie palenia. 
Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e- papierosy dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.

     - Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie one bezpieczne.

      - Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...

DIETA NA PAMIĘĆ

  Dieta na lepszą pamięć   Czy wiesz, że to co jesz ma wpływ na twoją pamięć? To prawda! To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na naszą pamięć. Dlatego też powinnyśmy odpowiednio...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

PPP - RODZICE SP

Dla rodziców - Szkoła podstawowa Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Prawidłowa mowa warunkiem sukcesów w nauce. Maria Sadowska Wpływ zaburzeń mowy na trudności szkolne dziecka. Mirosława Sielicka Co powinno niepokoić w wymowie dziecka - czyli kiedy udać...