Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

Aleksander Fredro - "ZEMSTA"

   W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbył się spektakl, będący adaptacją znanej komedii autorstwa Aleksandra Fredry pt.: ,,Zemsta".

   ,,Zemsta" Fredry jest uznanym dziełem. Gdyby sztuka była nieudana białostocki teatr z pewnością okryłby się zniesławieniem. Na szczęście reżyser Henryk Talar stanął na wysokości zadania. Z dużą dokładnością przedstawił treść lektury i tym samym zachęcił widzów do przeczytania dramatu. Istotnym elementem przy reżyserowaniu spektaklu jest trafny dobór obsady. W przedstawieniu grały głównie kobiety. Danuta Bach znkomicie wcieliła się w rolę Cześnika. Arleta Godziszewska wspaniale wykreowała Papkina. Świetnie pokazała jego tchórzliwy i narcystyczny charakter, rozbawiając przy tym publiczność. Ważne przy odgrywaniu ról, zwłaszcza gdy kwestie męskie są odgrywane przez kobiety są kostiumy, które w tym przypadku zostały przygotowane przez Zuzannę Talar i Elżbietę Wysocką. Papkin ubrany na modę francuską, Podstolina w długiej sukni, Cześnik w stroju szlacheckim i skromnie ubrany Milczek to kostiumy, które pasowały do tych postaci oraz epoki, w którą przenosimy się oglądając spektakl. Jednak strój Urszuli Mazur - aktorki wcielającej się w Klarę Raptusiewiczównę kompletnie nie pasował do bohaterki i czasu akcji. Krótka, różowa sukienka stała się modna na przełomie XX i XXI w. W tamtych czasach ten strój wzbudziłby niemałe kontrowersje. Noszony przez szlachciankę zostałby uznany za wyzywający i nieelegancki. Ten kostium moim zdaniem zaburzał atmosferę, jaką tworzyły inne wspaniałe stroje, scenografia i gra aktorska. Sztuka była przedstawiona w śmieszny sposób, co sprawiło, że widzowie uważnie śledzili losy bohaterów. Zainteresowanie wzbudzał tez kontakt z pubicznością, stale utrzymywany przez aktorów.

   Sądzę, że sztuka warta jest obejrzenia. Spodobała się widzom i po występie aktorzy zostali nagrodzeni długimi owacjami na stojąco.

                                                                                                                                                     Weronika Borowska

 

 


 

 • WP_20181017_08_34_38_Rich_LI
 • WP_20181017_08_34_51_Rich_LI
 • WP_20181017_08_47_03_Rich_LI
 • WP_20181017_08_47_22_Rich_LI
 • WP_20181017_08_47_29_Rich_LI
 • WP_20181017_09_18_13_Rich_LI
 • WP_20181017_09_18_58_Rich_LI
 • WP_20181017_09_26_50_Rich_LI
 • WP_20181017_09_28_10_Rich_LI
 • WP_20181017_09_31_43_Rich_LI
 • WP_20181017_09_36_03_Rich_LI
 • WP_20181017_09_36_18_Rich_LI
 • WP_20181017_09_38_24_Rich_LI
 • WP_20181017_10_01_52_Rich_LI
 • WP_20181017_10_02_16_Rich_LI
 • WP_20181017_10_42_02_Rich_LI
 • WP_20181017_10_42_30_Rich_LI
 • WP_20181017_10_42_39_Rich_LI
 • WP_20181017_10_43_47_Rich_LI
 • WP_20181017_10_46_37_Rich

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

PPP - RODZICE DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

Dla rodziców - Przedszkole Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Rozwój mowy dziecka. Kiedy należy zgłosić się do logopedy. Maria Sadowska Czy moje dziecko ma wadę wymowy? Mirosława Sielicka Zagrożenia i stres związany z używaniem komputerów przez dzieci...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

CIEKAWE STRONY WWW

Ciekawe strony www www.parpa.pl/ Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych     www.alkoholizm.akcjasos.pl/ Ośrodek Pomocy Psychologicznej VeraVita

CZY ROZUMIEMY DZIECI?

Czy rozumiemy własne dzieci? – płaszczyzny rozumienia i nierozumienia.         Chociaż jesteśmy podobno narodem indywidualistów lubimy żyć we wspólnotach. Szczególnie cenimy rodzinę, która skutecznie opiera się różnego rodzaju zagrożeniom i próbom dekonstrukcji.              ...

HIGIENA OSOBISTA

Pot   Pot-nasz wróg! Jak zawsze być i czuć się świeżo? Sprawdź! Dbaj o higienę Myj się dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Jeżeli należysz do osób z nadmierną potliwością rób to nawet...