Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

         


Z WIZYTĄ U NASZYCH PRZYJACIÓŁ
W MIEDNIKACH

 

22 maja, w słoneczny, piękny dzień, o 8 rano uczniowie klasy V i VI pod opieką pani Izabeli Gałażewskiej i pana Pawła Mackiewicza wyruszyli do Miednik – zaprzyjaźnionej szkoły.

Przyjaciele serdecznie nas powitali smacznym obiadem i słodkim poczęstunkiem. Po posiłku uczestniczyliśmy w lekcji języka litewskiego. Potem pani dyrektor Mieczysława Pietkiewicz oprowadziła nas po szkole.

Najbardziej podobało nam się muzeum szkoły i muzeum krajoznawcze. Mogliśmy zobaczyć różne, ciekawe sprzęty domowego użytku, np.: stare żelazka, pędzel do golenia, miecze, pamiętniki, kroniki szkoły. Po zwiedzaniu szkoły graliśmy na świeżym powietrzu w gry sportowe: w ziemniaka, w piłkę siatkową, pokonywaliśmy tor przeszkód, a w budynku szkoły były rozgrywki w tenisa stołowego. Po kolacji świetnie bawiliśmy się z przyjaciółmi na dyskotece. Kolejny poranek przywitał nas deszczem, który szybko zamienił się w piękny, słoneczny dzień. 23 maja o 9 rano pojechaliśmy na wycieczkę do Wilna. Ciekawe miejsca stolicy pokazał nam sympatyczny pan Zbyszek – były nauczyciel historii. Najpierw spacerowaliśmy po starym, zabytkowym cmentarzu na Rossie. Następnie udaliśmy się do Cerkwi Prawosławnej św. Ducha, w której znajdują się relikwie trzech świętych męczenników (Antoniego, Jana i Eustachego). Byliśmy też przy budynku, w którym więziono Adama Mickiewicza, w celi Konrada (z III części Dziadów), a także przed budynkiem Filharmonii Wileńskiej, w której występował zespół Czerwone Gitary. Widzieliśmy również Kościół św. Kazimierza Królewicza, Ratusz Wileński, dom, w którym mieszkał Mickiewicz, jego pomnik, kościół św. Anny, kościół Piotra i Pawła. Mieliśmy również możliwość ujrzeć oryginał obrazu Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Ostrą Bramę. Wycieczkę zakończyliśmy w parku Belmont, z którego rozciągał się widok na wzgórze Giedymina. Po obiedzie braliśmy udział w lekcji historii i plastyki związanej ze 100 – leciem Odrodzenia Państwowości Litwy i Odzyskania Niepodległości Polski. Tego dnia kolejną atrakcją dla nas była wycieczka na górę Józefową z punktem widokowym. Do późnego popołudnia podziwialiśmy panoramę Miednik, piekliśmy kiełbaski, graliśmy w siatkówkę, rozmawialiśmy z przyjaciółmi. We czwartek 24.05 po śniadaniu mieliśmy lekcję muzyki. Nauczyliśmy się różnych, wesołych piosenek. Rozśpiewani pojechaliśmy znowu do Wilna. Tym razem towarzyszyła nam pani Zyta, nauczycielka techniki. Dzięki pani Zycie byliśmy w Muzeum Adama Mickiewicza. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o życiu i twórczości poety. Potem chodziliśmy uliczkami Wilna, kupiliśmy pamiątki. Spacerkiem po parku dotarliśmy do Narodowego Muzeum Litwy. Poznaliśmy początki powstania Pałacu Wileńskiego, który łączył się z Katedrą Wileńską. Z wieży podziwialiśmy przepiękną panoramę Wilna. Tego samego dnia zwiedziliśmy zamek w Miednikach z XIV wieku. Byliśmy również na pikniku w lesie, gdzie koledzy rozpalili ognisko. Wesoło bawiliśmy się, piekliśmy kiełbaski. Nie przeszkodziła nam chwilowa burza i ulewny deszcz. Po powrocie do szkoły uczestniczyliśmy w zajęciach aerobiku, które prowadziła pani Krysia. Na kolację zjedliśmy pyszne naleśniki z serem i powidłami z wiśni. I tak nadszedł ostatni dzień naszego pobytu. W piątek 25.05 uczestniczyliśmy we mszy świętej, a potem w uroczystości Ostatniego Dzwonka – pożegnaniu 12 klasy maturalnej. Bardzo nam podobał się występ z humorem uczniów klasy młodszej. Po uroczystości zjedliśmy obiad i deser, pożegnaliśmy się z kolegami i koleżankami, i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Cztery dni poza domem minęły nam bardzo szybko, chcielibyśmy pojechać tam nie jeden jeszcze raz by spotkać się z zaprzyjaźnionymi uczniami.

autor: Izabela Gałażewska

 

 


 

 • lit1
 • lit10
 • lit11
 • lit12
 • lit13
 • lit14
 • lit15
 • lit16
 • lit17
 • lit18
 • lit2
 • lit3
 • lit4
 • lit5
 • lit6
 • lit7
 • lit8
 • lit9

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

NASZE DZIECI

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY NASZE DZIECI DOBRZE SIĘ ROZWIJAŁY I RADZIŁY SOBIE ZORAZ LEPIEJ   Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem ale też wyznaczaj granice – mów, na co się nie...

PRZEZIĘBIENIE

Co robić, gdy bierze cię przeziębienie   Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, zacznij działać. Na szczęście przeziębienie rozwija się powoli, gdy zatem szybko wkroczysz do akcji, możesz mu zaradzić.  ...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

PRZYKAZANIA PRZYJACIÓŁKI

Prawdziwa przyjaciółka   Co powinna a czego nie powinna robić prawdziwa przyjaciółka? 9 przykazań przyjaciółki: 1. Będzie wspierała Cię w dążeniu do celów, nie powie Ci, że się nie nadajesz do niczego,...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...

DIETA NA PAMIĘĆ

  Dieta na lepszą pamięć   Czy wiesz, że to co jesz ma wpływ na twoją pamięć? To prawda! To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na naszą pamięć. Dlatego też powinnyśmy odpowiednio...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

PPP - RODZICE SP

Dla rodziców - Szkoła podstawowa Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Prawidłowa mowa warunkiem sukcesów w nauce. Maria Sadowska Wpływ zaburzeń mowy na trudności szkolne dziecka. Mirosława Sielicka Co powinno niepokoić w wymowie dziecka - czyli kiedy udać...