Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.     

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

 

 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

 

 

      Od trzech lat 26 sierpnia w dniu święta Matki Boskiej Częstochowskiej społeczność szkolna, mimo trwających jeszcze wakacji, spotyka się na Mszy Świętej w kościele w Żylinach. Okazją do tego było kultywowanie przez nas tradycji 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Mając za patronkę Matkę Boską Częstochowską, pułk w tym dniu obchodził swoje święto.

       W tym roku uroczystość ta została przesunięta na dzień 4 października. Przyczyna zmiany terminu była nie byle jaka – PEREGRYNACJA kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Dało to okazję do połączenia tradycji narodowych (Królowa Polski), pułkowych (Hetmanka Wojska Polskiego, Patronka Pułku), lokalnych (Patronka Parafii w Żylinach) oraz naszych szkolnych, w których staramy się łączyć wyżej wymienione wartości. Dzień ten został ogłoszony jako Dzień Patrona Szkoły. Uświetnili go znamienici goście – przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. J. Dwernickiego. Towarzyszył im sztandar, z wizerunkiem patronki, który jest repliką sztandaru 2 pułku.

         Jak zwykle przy takich okazjach, uroczystość rozpoczęliśmy od wciągnięcia na maszty flagi państwowej i proporca w barwach pułkowych w obecności sztandarów szkoły i stowarzyszenia. Następnie na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie grupy młodszych uczniów (klas 0 – III) z ,,białymi ułanami”. Zaprezentowali oni ekwipunek i umundurowanie ułańskie. Największą popularnością cieszyła się u dzieci możliwość obejrzenia z bliska przywiezionych eksponatów : karabinków, szabel, siodeł oraz przymierzenie ułańskiej czapki.

         Najważniejszym punktem dnia była Msza Święta. Na wszystkich zrobiło wielkie wrażenie wkroczenie i przejście do ołtarza pocztów sztandarowych, szczególnie ułańskiego. Mszę celebrował ks. Szymon Klimaszewski. Wzruszającym momentem było złożenie przez uczniów deklaracji trwania w wartościach i ofiarowanie wotum Matce Boskiej Częstochowskiej w postaci ryngrafu. Ryngraf został ufundowany przez nauczycieli i ofiarodawcę, który życzył sobie pozostać anonimowy.

           Po zakończonej mszy starsi uczniowie szkoły mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawej opowieści pana Michała Wrońskiego o tradycjach ułańskich, walkach, wartościach i uzbrojeniu. Tak jak młodsi, również oni mogli z bliska pooglądać, dotknąć, przymierzyć ułańskie artefakty.

         Uroczystości zakończono wizytą na cmentarzu, gdzie sztandary szkoły i stowarzyszenia pochyliły się przed obeliskiem poległych ułanów, oddając im hołd.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

Tekst: Stanisław Mackiewicz, Agnieszka Kalinowska, zdjęcia : Maciej Mackiewicz

PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW Z KATEGORII PEDAGOG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Prev Next

MAMO, NIE KRZYCZ NA MNIE

"Mamo, nie krzycz na mnie". O destrukcyjnym wpływie krzyku Dlaczego krzyczymy na dzieci? Zwykle ma to miejsce, kiedy maluch czymś nas zdenerwuje - nie posprząta zabawek, nie chce się ubierać, kłóci...

JAK SPRAWIĆ, BY DZIECKO CIĘ SŁUCHAŁO?

Poznaj 12 skutecznych sposobów  i  5, które zupełnie nie działają Jako rodzice doskonale wiemy, że zachowanie dziecka bywa czasem trudne do zniesienia (może nawet częściej niż czasem). Dzieci bywają uparte, wolą...

WCZESNA POMOC SZANSĄ DLA NAJMŁODSZYCH

Wczesna pomoc szansą dla najmłodszych Decyzją Prezydenta Miasta Suwałk w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej został uruchomiony program „Prowadzenie kampanii informacyjnej, zwiększającej świadomość rodziców w zakresie wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dzieci”. Ma on pomóc...

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI

MOTYWOWANIE DZIECI DO DZIAŁANIA Większość z rodziców marzy, aby jego dziecko wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, który nie tylko da sobie radę w życiu, ale również zaspokoi własne potrzeby i sprosta...

PPP - DZIECI I MŁODZIEŻ

Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” J. Korczak   Oferta zajęć grupowych na terenie Poradni w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Dla dzieci i młodzieży: Kształtowanie kompetencji...

INTERNET I DZIECI

Internet w wychowaniu dziecka. Media w wychowaniu są potrzebne, lecz nie są niezbędne. Jeśli kto mówi, że media są zagrożeniem w wychowaniu, to należy sprostować: zagrożeniem jest człowiek, który w sposób niewłaściwy...

PPP - OFERTA DLA RODZICÓW

Oferta poradni dla Rodziców w II semestrze roku szkolnego 2013/2014   Szkoła dla Rodziców- warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców   Grupa wsparcia dla rodziców, którzy ukończyli warsztaty "Szkoła dla Rodziców"   Wychowanie bez klapsa- zajęcia dla...

DIETA NA PAMIĘĆ

  Dieta na lepszą pamięć   Czy wiesz, że to co jesz ma wpływ na twoją pamięć? To prawda! To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na naszą pamięć. Dlatego też powinnyśmy odpowiednio...

PPP - RODZICE GIMNAZJALISTÓW

Dla rodziców - Gimnazjum Wykłady i prelekcje   temat osoby prowadzące Zagrożenie narkomanią wśród uczniów Barbara Jurewicz Choroby i zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Anna Cieślukowska Uzależnienie od komputera wśród dzieci i młodzieży. Magdalena Kościesza Problemy okresu dorastania. Barbara Leśniewska-Gawryś Moje dziecko...

JAK BYĆ LUBIANYM

Jak być lubianym? Być lubianym znaczy niejednokrotnie być szczęśliwym, ponieważ osoby nie cieszące się sympatią otocznia nie mogą liczyć na pomoc, na dobra radę czy uśmiech w trudnej chwili. Omijają je...

HIGIENA OSOBISTA

Pot   Pot-nasz wróg! Jak zawsze być i czuć się świeżo? Sprawdź! Dbaj o higienę Myj się dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Jeżeli należysz do osób z nadmierną potliwością rób to nawet...

POMOCY !!!

Gdzie szukać pomocy:     Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 tel. 87 5628001, www.um.suwalki.pl Poradnia Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Suwałkach, ul. Reja 67 A tel. 87 5626459, www.spspzoz.pl Poradnia Terapii...

DOPALACZE

Dopalacze CO   TO   SĄ   DOPALACZE ? KILKA   ISTOTNYCH   INFORMACJI   NA   ICH   TEMAT Ostatnio w prasie i w TV pojawiło się wiele doniesień na temat tzw. ,,dopalaczy”   Czy jednak naprawdę wiadomo co to są dopalacze? Terminu...

CIEKAWE STRONY WWW

Ciekawe strony www www.parpa.pl/ Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych     www.alkoholizm.akcjasos.pl/ Ośrodek Pomocy Psychologicznej VeraVita

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

  Pomoc psychologiczno-pedagogiczna "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla wielu ludzi jesteś całym światem" Gabriel Garcia Marquez   Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej w dniu 17 listopada 2010r. nowe rozporządzenie...

PRACA DOMOWA

CZY POMAGAĆ W ODRABIANIU LEKCJI?     Z DZIECKIEM, A NIE ZA DZIECKO Łatwiej jest w kilka minut odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia....